1- Yumurta donasyonu (bağışı) Nasıl yapılır?
Yumurta donasyonu yani ( bağışı) tüp bebek yöntemiyle elde edilmiş yumurta hücrelerinin, alıcı kadının eşinden alınan spermlerle döllendirilmesi ve alıcı kadının rahmine embriyonun transfer edilmesiyle yapılır.

2- Yumurta Donasyonu ilk kez ne zaman uygulanmıştır?
Bu işlemin uygulanmasıyla doğmuş olan ilk bebek, 3 Şubat 1984 yılında dünyaya gelmiştir.. Bu uygulama yumurta rezervi tükenmiş olan bir kadının anne olmasını sağlayabilen tek yöntemdir.

3- Yumurta  donasyonu hangi ülkelerde serbest yapılabilmektedir?
Yumurta Donasyonu dünyanın birçok  ülkesinde yasaklanmıştır. Türkiyede ve Avrupanın birçok ülkesinde yasak olan bu işlem  En başta Kuzey Kıbrıs olmak üzere , malta ve Girit gibi Akdeniz ülkelerinde yapılabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs bir tatil cenneti olması yüzünden en çok  tercih edilir. Tedavi sırasında kişiler burada güzel bir tatilde yapabilir. Ayrıca kıbrısta Yumurta donasyonunu yaptırmayı isteyen çiftler, beklemeden işlemlerini yaptırabilir. Kuzey Kıbrıs diğer ülkelere göre fiyat açısından avantajlıdır.

4- Yumurta donasyonu hangi yöntem ile yapılır?
Yumurta üretimi olmayan, menopoz döneminde girmiş kadınların, sağlıklı olan, genç ve doğurganlık özelliğini kaybetmemiş olan başka kadınların yumurtasıyla kendi eşinin spermlerinin döllendirilmesiyle uygulanan yumurta donasyonu, tüp bebek tedavisiyle yapılır.

5- Yumurta bağışının tüp bebekten farkı nedir?
Sağlıklı bir rahme sahip olan, fakat kaliteli ve sağlıklı yumurta hücresi olmayan kadınlar, yumurta donasyonu yoluyla kendi eşlerinden bebek sahibi oluyorlar. Uygulama aynı tüp bebek tedavisi gibidir. Buradaki farklılık yumurta hücrelerinin donörden elde edilmesiyle spermlerin döllendirilmesidir.

6- İleri yaştaki kadınların hamileliklerinde ne gibi riskler olur?
İnsan vücudundaki dokuların yaşlanması gibi, yumurta hücrelerin de yaşlanması buna etken olur. Kadında 45 yaşında bile yumurtlama olsa da, yumurta hücresinin döllenmesiyle sağlıklı bir gebelik oluşturulması oldukça düşük bir ihtimaldir. Kadınlarda gebelik döneminde düşük yapma riski otuzlu yaşlarda % 12 kadarken, 40-45 yaşına gelmiş bir kadında bu oran % 51 oranına yükselir. Yaşı ilerlemiş kadınlarda gebeliğin önemli bir riski de, kromozomal anomalilerinin artmasıdır.

7- İleri yaşlarda Yumurta Donasyonu uygulanabilir mi ?
Tüp bebek tedavisi sırasında bile otuzlu yaşlarda elde edilen gebelikler, kırklı yaşlarda olan kadınlardan daha yüksek orandadır. Yaş faktörü kadınlarda üreme ve doğurganlık açısından önem taşımaktadır. İleri yaşlarda olan kadınlarda tüp bebek tedavisiyle bile sağlıklı gebelik oluşturulması ve bunun başarılı olmasını beklemek, çabaların boşa gitmesine neden olabilir. Bu yüzden yumurta donasyonu kadınların hayal ettikleri gebeliğin elde edilmesinde ve bebek sahibi olmalarında en büyük yardımcı olacaktır.

8- Yumurta Bağışında yumurta veren kişinin kimliği açıklanır mı?
Yumurta nakli yapılacak kişiler arasında iki türde ilişki bulunabilir. Bazı durumlarda yumurta veren ve yumurta alan kişiler birbirini tanımaz, bazen de bu kişiler birbirini tanıyan kişilerden oluşur. Ancak yumurta donasyonunda, bu uygulama genellikle birbirini tanımayan kişilerden oluşmaktadır. Genellikle hem yumurta veren hemde alan kişiler birbirlerini tanımaz ve hiçbir zaman karşılaşmazlar.

9- Yumurta Bağışında Nasıl bir tedavi  uygulanır?
Bilindiği gibi tüp bebek tedavisinde yumurtaların toplanması için kadına yumurta gelişimi sağlayacak bir tedavi uygulanmaktadır. Yumurta donasyonunda sadece yumurtayı veren kadına bu işlem yapılmaktadır. Yumurta alıcısına yumurta gelişimi için herhangi bir tedavi uygulanmaz.

10- Yumurta donasyonu tedavisi ile tüp bebek tedavisi benzerlikleri nelerdir ?
Normal  Tüp Bebekten farklı olarak, vericinin yumurtaları  ileTaze olarak kullanılan embriyolar, yumurtaların toplandığı gün alıcının eşinin spermleri alınarak, mikroenjeksiyon işlemine tabi tutulur.  Yumurta donasyonunun devam eden aşamalarında ise , aynı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi işlemler yapılmaktadır. Embriyolar 3-5 gün içinde alıcı kadının rahmine transfer edilir. Daha sonra gebeliğin kontrolü için 12 gün kadar beklenir ve kadına gebelik testi uygulanır.

11- Yumurta bağışında embriyolar  dondurulabilir mi?
Alıcı olan kadının eşinden alınan spermlerle döllendirilen yumurtalardan elde edilen embriyolar taze olarak kullanılabileceği gibi, dondurularak daha sonra da kullanılabilir.  Dondurulan embriyolar 3 yıl  kadar bozulmadan saklanabilmektedir.

12- Dondurulan embriyolar  ile  2. Deneme en erken ne zaman yapılabilir?
İlk denemede  negatif sonuç alınırsa donmuş embriyolar 2 ay sonra alıcıya transfer edilebilir.

13- Yumurta donasyonunda başarı oranı nedir?
Yumurta donasyonunun başarısı, tüp bebek tedavisinin başarısından daha olumlu sonuçlar verir. Yapılan yumurta nakli yüksek başarı oranıyla uygulanmaktadır. Burada alıcı kadındaki gebeliğin oluşması tamamen tüp bebek tedavisinin başarısına bağlıdır. Bu oran %80-85 civarındadır.

14- Yumurta donasyonunda cinsiyet tayini yapılabilir mi?
Yumurta donasyonu uygulaması yaptırıp, tüp bebek tedavisi uygulanmış çiftler için cinsiyet tayini yapılabilir. Yumurta donasyonu sırasında, embriyoların transferinden hemen önce biyopsi yapılarak PGT yöntemiyle hem cinsiyet tayini yapılır, hem de kromozomal olarak genetik tarama işlemi yapılabilir. Alıcı çiftin tercih edeceği cinsiyetteki embriyolar gelişmelerini takip eden beşinci günde anne adayının rahmine transfer edilir ve gebelikte cinsiyet tayini yapılır.Yumurta Donasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kıbrıs Yumurta Donasyonu - Logo
Kıbrıs Yumurta Donasyonu - Twitter Icon
Kıbrıs Yumurta Donasyonu - Facebook Icon
Kıbrıs Yumurta Donasyonu - Google+ Icon
Kıbrıs Yumurta Donasyonu - Linkedin Icon
Kıbrıs Yumurta Donasyonu - İletişim Icon